Hive Open Mic Week 98th - "Tevhid" by @okayozdemiroglu

35

 • 580
 • 0
 • 25.217
 • Reply

 • Open in the desktop app ADD TO PLAYLIST

  okayozdemiroglu

  Published on Feb 27, 2022
  About :

  Hello friends, I hope you had a good week. The type of music that I will play with baglama today is a type of music that has an important place in Alevi-Bektashi culture and is known as "Tevhid". I think this was the music that I could find most suitable for the theme of this Hive Open Mic Week 98, that is, "Conversation with God" and that I could play the music with baglama. Since I couldn't sing the words at the same time while playing the baglama, I tried to share some of the music with you instrumentally. I am sharing the original video and lyrics of the song below.

  To briefly mention, "Tevhid" in the Alevi-Bektashi belief describes the unity of God through mysticism. The thing that can be better understood and dominated by the deep-mystical thoughts of this piece of “Tevhid” type is God. It is mentioned that many things that we can see in the universe and the world created by God turn in the same direction for him, that man can overcome his war with his soul, that he gets rid of wars and bad thoughts and behaviors in his inner world, and that he desires God. Some rituals in many faiths (eg, semah, etc.) are also an imitation and reflection of this.

  Since the words of the poem are written in a mystical language based on Alevi-Bektashi belief, I do not translate them into English in order not to disturb the integrity of meaning and not to misrepresent you. sorry for that. Hope you like it, see you soon...

  Merhaba arkadaşlar, umarım güzel bir hafta geçirmişsinizdir. Bugün sizlere bağlama ile çalacağım müzik türü Alevi-Bektaşi kültüründe önemli bir yeri olan ve “Tevhid“ adıyla bilinen bir müzik türüdür. Bu Hive Open Mic 98. Hafta temasına yani “Tanrı ile sohbet” temasına en uygun bulabildiğim ve müziğini bağlama ile çalabildiğim müzik buydu sanırım. Bağlama çalarken aynı anda sözlerini söyleyemediğim için müziğin tamamına hakim olan bir kısmını enstrümantal olarak sizinle paylaşmaya çalıştım. Parçanın orijinal videosunu ve sözlerini aşağıda paylaşıyorum. 
  
  Kısaca değinmek gerekirse Alevi-Bektaşi inancında “Tevhid” tasavvuf yoluyla Tanrı’nın bir olmasını anlatır. “Tevhid” türü bu parçanın derin-tasavvufi düşüncelerle daha iyi anlaşılabilen ve geneline hakim olan şey Tanrı’dır. Tanrı’nın yarattığı kainat ve dünya içerisindeki gözle görebildiğimiz bir çok şeyin onun için aynı yönde dönmesi, insanın nefsiyle olan savaşını yenebilmesi, kendi iç dünyasındaki savaş ve kötü düşünceler ve davranışlardan kurtulması ve Tanrıyı arzulaması, gibi durumlardan bahsedilmektedir. Bir çok inançtaki bazı ritüeller de (örneğin; semah vb.) bunun bir taklidi ve yansımasıdır. 
  
  Şiirin sözleri Alevi-Bektaşi inancı temelli düşünülerek tasavvufi bir dille yazıldığı için anlam bütünlüğünü bozmamak ve size yanlış tanıtmamak adına İngilizceye çevirmiyorum. Bunu için üzgünüm. Umarım beğenirsiniz, görüşmek üzere…
  

  Original Music Link:

  Lyrics-Sözler

  Önüme bir çığır geldi

  Bir ucu var şar içinde

  Abdallar dükkanın açmış

  Ne istersen var içinde


  Gir dükkana pazar eyle

  Hışmın yenip hezar eyle

  Aya güne nazar eyle

  Ay Muhammed nur içinde


  Ay Ali'dir gün Muhammed

  Okunan seksen bin ayet

  Balıklar deryaya da hasret

  Çarka döner göl içinde


  Göl içinde çarka döner

  Susuzluktan bağrı yanar

  Alemler seyrana iner

  Seyir var seyir içinde


  Kuduretten verdi balı

  Bahanesi oldu arı

  Şimdi dinle ah-u zarı

  Allah Allah Allah Allah

  Arı inler bal içinde


  Pir Sultan'ım ey gaziler

  Yürekte yara sızılar

  Talipler pirin arzular

  Bülbül öter gül içinde

  Tags :

  openmic music musicforlive hiveopenmic appreciator ocdb cent cch threespeak

  Woo! This creator can upvote comments using 3speak's stake today because they are a top performing creator! Leave a quality comment relating to their content and you could receive an upvote worth at least a dollar.

  Their limit for today is $0!
  Comments:
  Time until okayozdemiroglu can give away $0 to their commenters.
  0 Days 0 Hours 0 Minutes 0 Seconds
  Reply:

  To comment on this video please connect a HIVE account to your profile: Connect HIVE Account

  More Videos

  03:03
  2 views 2 years ago $
  00:13
  6 views 4 years ago $
  18:51
  0 views 2 years ago $
  00:45
  4 views 2 years ago $
  02:20
  29 views 3 months ago $
  03:52
  II
  6 views a month ago $
  15:01
  54 views 3 years ago $
  02:50
  0 views 2 years ago $