Hive Open Mic 102th - Nar Çocuk/Pomegranate Child (by @okayozdemiroglu)

13

 • 135
 • 0
 • 46.130
 • Reply

 • Open in the desktop app ADD TO PLAYLIST

  okayozdemiroglu

  Published on Mar 26, 2022
  About :

  Greetings to the entire #hiveopenmic family. This week, there was an interesting weather change in the city where I live. There is a saying that explains the rapid weather changes and extreme cold weather in March, which is one of the spring months in Turkey, "March makes people look out the door and burn a pickaxe and shovel." saying. We have seen the constantly changing weather in the last days and I can say that we have felt the deceiving sun a lot.

  Tüm #hiveopenmic ailesine selamlar. Bu hafta yaşadığım şehirde uzun zamandır görmediğimiz kadar ilginç bir hava değişimi vardı. Türkiye’de bahar aylarından biri olan Mart ayının hızlı hava değişimlerini ve aşırıya kaçabilecek soğuk havanın yaşanabileceğini anlatan bir söz vardır “Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır.” diye. Biz de son günlerde gerçekten sürekli değişen havayı gördük ve aldatan güneşi bol bol hissettik diyebilirim. 
  

  Returning to our main topic, for this week's theme, "Tocando Almas", that is, "Touching Souls", I will share with you a nice song that relaxes me and rests my soul. The words of this poem, which I heard for the first time from the artist named Hasret Gültekin, which I briefly introduced to you in the previous weeks, were written by Nihat Behram. The song "Nar Child" impresses me with its musical notes and tempo that do not tire me while listening, playing and singing. I can say that it kind of satisfies my soul. I played this song with my instrument, baglama. 😊 I hope you like this song as much as I do and it touches your soul.
  I am sharing the link of the original version of the song compiled by Hasret Gültekin for you.

  Asıl konumuza dönecek olursak bu haftanın teması olan “Tocando Almas” yani “Ruhlara Dokunmak” teması için sizlerle beni rahatlatan ve ruhumu dinlendiren hoş bir şarkıyı paylaşacağım. Önceki haftalarda sizlere kısa kısa tanıttığım Hasret Gültekin isimli sanatçıdan ilk kez dinlediğim bu şiirin sözleri Nihat Behram tarafından yazılmıştır. “Nar Çocuk” şarkısı dinlerken, çalarken ve söylerken beni yormayan müzik notaları ve temposu ile beni çok etkiliyor. Bir nevi ruhumu doyuruyor da diyebilirim. Ben bu şarkıyı kendi enstrümanım olan bağlama ile çaldım. 😊 Umarım siz de bu şarkıyı benim kadar beğenirsiniz ve ruhunuza dokunur. 
  Şarkının Hasret Gültekin tarafından derlenmiş orijinal versiyonunun linkini de sizler için paylaşıyorum.
  

  SÖZLER - LYRICS

  Pomegranate Child

  Pomegranate child
  The branch becomes a child
  Teeth plum plum
  Bite fly child

  Baby deer gaze
  airy boy
  The moon is born
  Wake up boy

  One day the crocus will come
  Boy running to the mountains

  Nar Çocuk

  Nar çocuk naçar çocuk
  Dal olur açar çocuk
  Dişleri erik erik
  Isırır uçar çocuk

  Bakışı yavru geyik
  Yüzünde saçar çocuk
  Ay doğar kumrulanır
  Uykudan açar çocuk

  Gün gelir çiğdemlenir
  Dağlara kaçar çocuk

  Lyrics-Söz: Nihat Behram
  Music-Müzik: Hasret Gültekin

  Tags :

  openmic music musicforlive hiveopenmic appreciator ocdb cent tr gems threespeak cch baglama liketu

  Woo! This creator can upvote comments using 3speak's stake today because they are a top performing creator! Leave a quality comment relating to their content and you could receive an upvote worth at least a dollar.

  Their limit for today is $0!
  Comments:
  Time until okayozdemiroglu can give away $0 to their commenters.
  0 Days 0 Hours 0 Minutes 0 Seconds
  Reply:

  To comment on this video please connect a HIVE account to your profile: Connect HIVE Account

  More Videos

  03:39
  14 views a year ago $
  02:59
  10 views 3 years ago $
  02:31
  14 views a month ago $
  00:56
  26 views 2 years ago $