Fire Inside Me (İçimdeki Ateş) - Cover by @veliozdemiroglu

13

 • 391
 • 1
 • 4.070
 • Reply

 • Open in the desktop app ADD TO PLAYLIST

  veliozdemiroglu

  Published on May 10, 2022
  About :

  Greetings dear music friends. Some of us here have had an intense relationship with music for a long time. Some of us have been trying to improve ourselves for a short time. Does the length of time spent with music matter? I don't think it matters much after a point. Instead, I find it more valuable how much of the time we spend with music is spent doing something that comes from our heart, and how much this time has matured us.

  The piece I shared in the video is a song called the fire inside me. Ever since I first started playing baglama, I have been playing and singing it with love. I used to sing this song with love 15 years ago, and now I have similar feelings. The time that has passed has only matured my approach to the song and my instrument, I can realize this. The songs that I have been playing and sang for such a long time are not too many. I forget some of them after a while and I meet new songs. I can remember some of them years later and add a new comment. Despite all this, it is very important to maintain a song that you have been playing and sang for a long time. I'm trying to do this the best I can.

  Now let's come to the technical parts of this article. First of all, my baglama performance during the song is a bit closer to playing the guitar. This is because the song's lyricist and composer Nurettin Rençber uses such a playing style. The song goes from the beginning to the end with chord playing and ends like this. This is quite different from the usual baglama playing.

  Let me talk a little about the content of the song. The fire song inside me is one of the classic love songs in Turkey. The most common word in it is crane bird, that is, flamingo. :) I don't want to go any further as I know that this bird carries deep symbols in many cultures. I hope you understand enough. :) Happy listening to you all, I hope you like it. Let's stay with the music. :)

  Lyrics;

  If the fire in me subsides, if the ashes freeze
  Not days, not months, if my years burned
  If my soul is bathed in the stone of death
  I can't forget that lover for another rose

  Oh my crane, say hi to the mountains for me
  It's been a long time since I saw the lover
  Say hi from me to the mountains, hi from me
  from me to the mountains

  Even if my wing was broken, I would fly away
  I drank the poison of separation
  I would deliberately give up my life like Majnun
  I'm the one who touches the world for that love

  Oh my crane, say hi to the mountains for me
  It's been a long time since I saw the lover
  Say hi from me to the mountains, hi from me
  from me to the mountains

  Lyrics and composition: Nurettin Rençber

  Youtube link for original record:

  Selamlar değerli müzik dostları. Burada kimimizin müzikle uzun zamandır yoğun bir ilişkisi var. Kimimiz de kısa bir süredir kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Müzikle geçirilen zamanın uzunluğu çok mu önemli? Ben bunun bir noktadan sonra çok önemi olduğunu düşünmüyorum. Bunun yerine müzikle geçirdiğimiz zamanın ne kadarı içimizden gelen bir şeyleri yapmakla geçiyor ve bu zaman bizi ne kadar olgunlaştırdı, bunu daha kıymetli buluyorum.

  Videoda paylaştığım eser, içimdeki ateş isimli bir şarkı. Bağlama çalmaya ilk başladığım zamnalardan beri severek çalıp söylüyorum. Bundan 15 yıl önce de aşkla bu şarkıyı söylerdim, şimdi de benzer hisleri taşıyorum. Aradan geçen zaman sadece şarkıya ve enstrümanıma yaklaşımımı olgunlaştırmış, bunu fark edebiliyorum. Böyle çok uzun zamandır kesintisiz çalıp söylediğim şarkılar çok çok fazla değil. Bazılarını bir süre sonra unutuyorum ve yeni şarkılarla tanışıyorum. Bir kısmını da yıllar sonra tekrar hatırlayıp yeni bir yorum katabiliyorum. Tüm bunlara rağmen uzun zamandır çalıp söylediğiniz bir şarkıyı sürdürmek çok önemli. Bunu elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum.

  Şimdi gelelim bu yazının teknik kısımlarına. Öncelikle şarkı sırasında yaptığım bağlama performansım biraz gitar çalımına daha yakın. Bunun sebebi de şarkının söz yazarı ve bestecisi Nurettin Rençber'in bu şekilde bir çalma tarzı kullanması. Şarkı başından sonuna kadar akor çalımlarıyla gidiyor ve böyle sonlanıyor. Bu da alışılagelmiş bağlama çalımının oldukça dışında.

  Şarkı içeriğine de çok az değineyim. İçimdeki ateş şarkısı Türkiye'de klasikleşmiş aşk şarkılarından birisi. İçinde en çok geçen kelime de turna kuşu, yani flamingo. :) Bu kuşun birçok kültürde derin semboller taşıdığını bildiğim için daha fazla uzatmak istemiyorum. Yeterince anlaşıldığını umuyorum. :) Hepinize keyifli dinlemeler, umarım beğenirsiniz. Müzikle kalınız. :)

  Şarkı sözleri;

  İçimdeki ateş dinse, külleri donsa
  Günler değil, aylar değil, yıllarım yansa
  Garip canım musallada döne döne yumsa
  Unutamam ben o yari başka gül için

  Oy turnam turnam, benden selam söyle dağlara benden selam
  Yari görmeyeli oldu bir hayli zaman
  Benden selam söyle dağlara, benden selam
  Benden dağlara

  Kanadım kırılsa bile konar göçerdim
  Ayrılık zehrini kana kana içerdim
  Mecnun gibi bile bile serden geçerdim
  Zerresine cihan değen ben o aşk için

  Oy turnam turnam, benden selam söyle dağlara benden selam
  Yari görmeyeli oldu bir hayli zaman
  Benden selam söyle dağlara, benden selam
  Benden dağlara

  Tags :

  threespeak music musicforlife song instrument love cent ocd tr vaiw

  Woo! This creator can upvote comments using 3speak's stake today because they are a top performing creator! Leave a quality comment relating to their content and you could receive an upvote worth at least a dollar.

  Their limit for today is $0!
  Comments:
  Time until veliozdemiroglu can give away $0 to their commenters.
  0 Days 0 Hours 0 Minutes 0 Seconds
  Reply:

  To comment on this video please connect a HIVE account to your profile: Connect HIVE Account

  More Videos

  01:12
  25 views a year ago $
  02:44
  18 views a year ago $
  02:49
  47 views a year ago $
  07:17
  38 views 2 years ago $