Hive Open Mic Week 115 - Mamak Song (Mamak Türküsü) cover by @veliozdemiroglu

9

 • 97
 • 0
 • 10.727
 • Reply

 • Download Open in the desktop app ADD TO PLAYLIST

  veliozdemiroglu

  Published on Jun 25, 2022
  About :

  Greetings Hive Open Mic family. After a two-week break, I'm with you again. Unfortunately, I couldn't find the opportunity to prepare a video last week, that is, in the 114th week. I'm here with "Mamak Song" in my 115th week video. Mamak, mentioned in the song, is an important district of Ankara. In Mamak, it is a region where low-income people and workers live and there are many shanty houses.

  Mamak Türküsü is a piece written and composed by the Yeni Türkü music group in the late 1970s. It is an immortal and even legendary song that has been sung ever since. In the lyrics, we see that the Mamak coal warehouse is described, that autumn is coming, that the prisoners in prison are watching this autumn, that cars and shanty houses that pass by are spoken. I hope you enjoy listening.

  In the meantime, we started to improve our recording quality a little more. It's not enough yet, but at least I think the sound of my instrument will come closer to you.

  Lyrics;

  The grass was green when we arrived
  And the sun was in the north
  Coal tank is empty
  Autumn has come to Mamak

  captives under the sun
  They look at last spring
  cute shanty houses
  Cars on Samsun asphalt
  How nice it is to be on the roads now

  Original record by Yeni Türkü Band:

  Selamlar Hive Open Mic ailesi. İki haftalık bir aranın ardından tekrar sizinleyim.Geçen hafta yani 114. haftada ne yazık ki video hazırlama fırsatı bulamadım. 115. hafta videomda "Mamak Türküsü" ile karşınızdayım. Şarkıda adı geçen Mamak, Ankara'nın önemli bir ilçesi. Mamak'da genelde düşük gelirli insanların ve işçilerin yaşadığı, gecekondu evlerinin çok olduğu bir bölge.

  Mamak Türküsü de Yeni Türkü müzik grubunun 1970'lerin sonunda yazıp bestelediği bir eser. O günden bugüne kadar söylenegelen ölümsüz ve hatta efsane bir şarkı. Şarkı sözleri içerisinde de Mamak kömür deposunun tarif edildiğini, sonbaharın geldiğini, hapisteki mahkumların bu sonbaharı izlediğini, yoldan geçen otomobillerin ve gecekondu evlerinin dillendirildiğini görüyoruz. Beğeniyle dinlemenizi umuyorum.

  Bu arada kayıt kalitemizi de bir miktar daha artırmaya başladık. Henüz yeterli değil fakat en azından enstrümanımın sesinin size daha çok yakın geleceğini düşünüyorum.

  Şarkı sözleri;

  Geldiğimizde otlar yemyeşildi
  Ve kuzeydeydi güneş
  Kömür deposu boşaldı işte
  Mamak’a son bahar geldi

  Güneş altında tutsaklar
  Geçen son bahara bakıyorlar
  Şirin mi şirin gecekondu evleri
  Samsun asfaltında otomobiller
  Ne güzeldir yollarda olmak şimdi

  Orjinal kayıt linki (Yeni Türkü):

  Tags :

  threespeak openmic hiveopenmic music song tr cent ocd cch gems

  Woo! This creator can upvote comments using 3speak's stake today because they are a top performing creator! Leave a quality comment relating to their content and you could receive an upvote worth at least a dollar.

  Their limit for today is $0!
  Comments:
  Time until veliozdemiroglu can give away $0 to their commenters.
  0 Days 0 Hours 0 Minutes 0 Seconds
  Reply:

  To comment on this video please connect a HIVE account to your profile: Connect HIVE Account

  More Videos

  02:52
  2 views 11 months ago $
  01:26
  3 views 2 months ago $