Hive Open Mic Week 101 - Büyü (Grow) - Cover by @veliozdemiroglu - Freedom of Expression

16

 • 79
 • 0
 • 25.839
 • Reply

 • Open in the desktop app ADD TO PLAYLIST

  veliozdemiroglu

  Published on Mar 20, 2022
  About :

  Hello again to the Hive Open Mic family. At the end of a very busy week, although it was difficult, I managed to prepare my 101st week video. The theme of the 101st week was also extremely valuable for the music I made.

  Freedom of expression is still a serious problem in many parts of the world. Even in the modern world, there are plenty of people punished for their thoughts.

  The theme of the song I chose for this week is about growing up. It's called "Grow". The name may sound very interesting to you, but it has a painful story. When the military coup took place in Turkey in 1980, young people who were involved in political movements at that time began to be detained and arrested one by one by the army. Among those arrested was 17-year-old Erdal Eren. Erdal Eren was sentenced to death after a short military trial. But those under the age of 18 were considered children by law and were not executed. The military junta found a solution to this as well. Erdal's age was increased by court decision and he was executed. Erdal was hanged at the age of 17 for his views.

  Here is the name of our song, magic, came from the aging of Erdal Eren. Gülten Akın, one of our most important female poets, wrote her "Grow" poem on this event. This poem was composed by Grup Yorum and this song was born. I also share the English translation of the words. Thank you for reading and listening. With respect to the memory of Gülten Akın and Erdal Eren...

  LYRICS:

  Daddy said you grow
  Grow, grow!
  He will take pains, take losses
  Daddy said you grow

  Daddy said you grow
  Grow, grow!
  Endless unemployment, he will take hungers
  Daddy said you grow

  Daddy said you grow
  Grow, grow!
  Pressures, torture, handcuffs, detentions
  Dungeons he will take

  Daddy said you grow
  Grow, grow
  When you grow up and turn 17,
  Your father will take executions

  Original song link (Grup Yorum-Grow):

  Hive Open Mic ailesine tekrar merhabalar. Çok yoğun bir haftanın sonunda zor da olsa 101. hafta videomu hazırlamayı başardım. 101. haftanın teması benim yaptığım müzik için de son derece kıymetliydi.

  İfade özgürlüğü dünyanın birçok bölgesinde hala daha ciddi bir sorun olarak karşımızda duruyor. Düşünceleri sebebiyle cezalandırılan insanlar modern dünyada bile çokça var.

  Bu hafta için seçtiğim şarkının konusu büyümekle ilgili. Adı da büyü. İsmi size çok ilginç gelebilir fakat acı dolu bir hikayesi var. 1980 yılında Türkiye'de askeri darbe gerçekleştiğinde o dönem siyasi hareketlerin içinde yer alan gençler, ordu tarafından tek tek gözaltına alınmaya ve tutuklanmaya başladı. Tutuklananların arasında 17 yaşındaki Erdal Eren de vardı. Erdal Eren kısa bir askeri yargılamanın ardından idam cezası aldı. Fakat 18 yaşından küçükler yasalara göre çocuk sayılmaktadır ve idam edilmemekteydi. Askeri cunta buna da bir çare buldu. Erdal'ın yaşı mahkeme kararıyla büyütüldü ve idam edildi. Erdal, görüşlerinden ötürü 17 yaşında asıldı.

  İşte şarkımızın ismi büyü, Erdal Eren'in yaşının büyütülmesinden gelmiştir. En önemli kadın şairlerimizden Gülten Akın bu olayın üzerine büyü şiirini yazdı. Bu şiiri Grup Yorum besteledi ve bu şarkı ortaya çıktı. Sözlerin İngilizce çevirisini de paylaşıyorum. Okuduğunuz ve dinlediğiniz için teşekkür ederim. Gülten Akın'ın ve Erdal Eren'in hatırasına saygılarımla...

  SÖZLER:

  Büyü de baban sana
  Büyü de büyü
  Acılar alacak, yokluklar alacak
  Büyü de baban sana

  Büyü de baban sana
  Büyü de büyü

  Bitmez işsizlikler, açlıklar alacak
  Büyü de baban sana

  Büyü de baban sana
  Büyü de büyü
  Baskılar, işkenceler, kelepçeler, gözaltılar
  Zindanlar alacak

  Büyü de baban sana
  Büyü de büyü
  Büyüyüp de 17'ne geldiğinde baban sana
  İdamlar alacak

  Tags :

  threespeak openmic music hiveopenmic musicforlife tr cent ocd cch

  Woo! This creator can upvote comments using 3speak's stake today because they are a top performing creator! Leave a quality comment relating to their content and you could receive an upvote worth at least a dollar.

  Their limit for today is $0!
  Comments:
  Time until veliozdemiroglu can give away $0 to their commenters.
  0 Days 0 Hours 0 Minutes 0 Seconds
  Reply:

  To comment on this video please connect a HIVE account to your profile: Connect HIVE Account

  More Videos

  02:30
  21 views 3 years ago $
  19:47
  1 views 11 months ago $