Hive Open Mic 122th - Today is the day of mourning / Bugün Matem Günü Geldi (by @okayozdemiroglu)

11

 • 307
 • 1
 • 19.219
 • Reply

 • Open in the desktop app ADD TO PLAYLIST

  okayozdemiroglu

  Published on Aug 13, 2022
  About :

  Kerbela

  Greetings to the entire #hiveopenmic community. I hope you had a nice week. The theme of the community this week is “Emotion”. In fact, we've all talked about similar things in the previous weeks. Since our common interest is music, I want to talk only about music instead of talking about other emotions and feelings in our lives.

  There is a stereotypical saying that "music is food for the soul". Yes, I also agree with this statement. Because music begins with birth. The songs we listen to from our parents help us relax and calm down, and lullabies help us relax and sleep. In case of any emotional change, most of us feed our souls with sad, depressive, stimulating, joyful, relaxing etc. music. In fact, in a way, we express these feelings with him. Music translates to our emotions.

  We started a new year according to the Hijri calendar on 29.07.2022 last year. Centuries ago, a great massacre was committed in Karbala, Iraq. This massacre is often known by people belonging to the Islamic religion. Because one of the grandchildren of Muhammad, the founder and prophet of this religion, is Hussein and 72-73 innocent people, including women and children. The reason for this massacre in Karbala is that Hussein was summoned by the people in Kufa who loved him with letters declaring that they would support him to get the caliphate, which he deserved, but then they broke their promises and caused this massacre to happen. Yazid I, the ruler of the Umayyad state in Kufa, said that Hussein and his companions came to the war for the fight for the sultanate, gathered his military units of 30,000 people and besieged this group of 72 people in a place called Karbala. At the end of the series of events that lasted for about 10 days, Hussein and his companions, and even the Free Martyr, who was one of Yazid's commanders during the siege but saw Hussein's rightness and took his side, brutally murdered everyone who defended the truth for the sake of the sultanate. For this reason, people who belong to the Alevi-Bektashi faith spend the process of these events with a mourning for hundreds of years. And in order to explain these feelings and what happened, lament type poems-breaths are written and sung.

  I wanted to share with you an elegy written by Shah Ismail Hatayi this week, describing this mourning and the Karbala massacre. And I wanted to emphasize an important point in this case. From the beginning to the end of this journey, Hüseyin, being aware of what will happen to him, went on the right path of God and did not break his upright stance. This stance should be an example to all of us. I hope you will like it. Have a good week…

  NOTE: While I was telling you about this subject, I tried to explain it briefly and as far as I can remember with the information from some written sources I heard and read from my ancestors. I am sharing with you a link where the information and details of the massacre are explained in a longer way. I did not base this resource, but I thought it was important for you to get some ideas. There may be different information in different sources and books, this is completely open to interpretation. I don't want anyone to be offended by a mistake.

  İmam Hüseyin - Ali Asker

  Tüm #hiveopenmic topluluğuna selamlar. Umarım güzel bir hafta geçirmişsinizdir. Topluluğun bu haftaki teması “Duygu”. Aslında önceki haftalarda hepimiz benzer şeylerden bahsettik. Ortak ilgimiz müzik olduğu için hayatımızdaki diğer duygular ve hisler gibi konulardan bahsetmek yerine sadece müzikten bahsetmek istiyorum.

  “Müzik ruhun gıdasıdır” diye klişeleşmiş bir söz vardır. Evet bu söze ben de katılıyorum. Çünkü müzik doğumla birlikte başlıyor. Anne ve babalarımızdan dinlediğimiz şarkılar rahatlayıp sakinleşmemize, ninniler de ruhumuzu rahatlatıp uyumamıza yardımcı oluyor. Herhangi bir duygusal değişim durumunda çoğumuz hüzünlü, depresif, harekete geçirici, neşeli, rahatlatıcı vb müziklerle ruhumuzu doyururuz. Aslında bir nevi onunla bu duygularımızı ifade ediyoruz. Müzik duygularımıza tercüman oluyor.

  Geçtiğimiz 29.07.2022 tarihinde hicri takvime göre yeni bir yıla başladık. Bundan yüzyıllar önce Irak’ta bulunan Kerbela konumunda büyük bir katliam yapılmıştır. Bu katliam İslam dinine mensup kişiler tarafından sıklıkla bilinir. Çünkü bu dininin kurucusu ve peygamberi olan Muhammed’in torunlarından birisi Hüseyin ve içinde kadınlar ve çocukların da olduğu 72-73 masum kişidir. Kerbela’daki bu katliamın sebebi Hüseyin’in Kufe şehrinde bulunan ve onu seven insanlar tarafından hakkı olan halifeliği alması için destek olacaklarını beyan eden mektuplarla çağırılması ancak sonra sözlerinden dönerek bu katliamın yaşanmasına sebep olmalarıdır. Kufe’de bulunan Emevi devlet yöneticisi I. Yezid, Hüseyin ve beraberindekilerin saltanat kavgası için savaşa geldiğini söyleyerek 30.000 kişiden oluşan askeri birliklerini toplamış ve 72 kişilik bu grubu Kerbela denilen yerde kuşatma altına almışlardır. Yaklaşık 10 gün süren olaylar silsilesinin sonunda Hüseyin ve beraberindekileri ve hatta kuşatma sırasında Yezid’in komutanlarından olan ancak Hüseyin’in haklılığını görüp onun tarafına geçen Hür Şehit dahil doğruyu savunan bir herkesi saltanat uğruna zalimce katletmişlerdir. Bu nedenle bu olayların yaşandığı süreci Alevi-Bektaşi inancına mensup kişiler yüzlerce yıldır bir yas-matem ile geçirir. Ve bu duyguları ve olanları anlatmak için mersiye (ağıt) türü şiirler-nefesler yazılır ve söylenir.

  Ben de sizlerle bu hafta bu matemi ve Kerbela katliamını anlatan, Şah İsmail Hatayi tarafından yazılan bir mersiye paylaşmak istedim. Ve bu olayda önemli bir noktayı özellikle belirtmek istedim. Hüseyin bu yolculuğun başından sonuna kadar başına geleceklerden haberdar olarak tanrının doğru yolunda ilerlemiş ve dik duruşunu bozmamıştır. Bu duruş hepimize örnek olmalıdır. Umarım beğenirsiniz. İyi haftalar dilerim…

  NOT: Ben bu konuyu sizlere anlatırken atalarımdan duyduğum ve okuduğum bazı yazılı kaynaklardan bilgilerle hafızamda kaldığı kadarıyla ve kısaca anlatmaya çalıştım.. Umarım Kerbela katliamı ile ilgili da anlatımımda bir hata yapmamışımdır. Katliamın bilgi ve detaylarının daha uzun şekilde anlatıldığı bir link sizlerle paylaşıyorum. Ben bu kaynağı baz almadım ancak sizlerin de biraz fikir edinebilmesi açısından önemli olduğunu düşündüm. Farklı kaynaklarda, kitaplarda farklı bilgiler olabilir, bu tamamen yoruma açıktır. Kimsenin bir yanlıştan rahatsız olmasını istemem.

  Kerbela

  Today is the day of mourning / Bugün Matem Günü Geldi

  [ENG]

  Today is the day of mourning
  Oh my Hasan, oh my Hussein
  Your trouble is my heart
  Oh my Hasan, oh my Hussein
  Martyr Shah-i Mardan
  Oh my Hussein, oh my Hussein

  Come with us
  Let your series occur
  be martyred with hussein
  Oh my Hasan, oh my Hussein
  Martyr Shah-i Mardan
  Oh my Hussein, oh my Hussein

  Karbala's writings
  martyred veterans
  Fatma mother lambs
  Oh my Hussein, oh my Hussein
  Martyr Shah-i Mardan
  Oh my Hussein, oh my Hussein

  Give an innocent soul a drink of water
  Yazid drank blood
  Fatima
  Oh my Hussein, oh my Hussein
  Martyr Shah-i Mardan
  Oh my Hussein, oh my Hussein

  Gray fuzzy misty mountains
  Virandir gardens vineyards
  My Shah Hatayi will not stop crying
  Oh my Huseyin oh my Hussein
  Martyr Shah-i Mardan
  Oh my Huseyin oh my Hussein


  [TR]

  Bugün matem günü geldi
  Ah Hasanım vah Hüseynim
  Senin derdin bağrım derdi
  Ah Hasanım vah Hüseynim
  Şehit düşmüş Şah-ı Merdan
  Ah Hüseynim vah Hüseynim

  Bizimle gelenler gelsin
  Serini meydana koysun
  Hüseyinle şehit olsun
  Ah Hasanım vah Hüseynim
  Şehit düşmüş Şah-ı Merdan
  Ah Hüseynim vah Hüseynim

  Kerbela'nın yazıları
  Şehit düştü gazileri
  Fatma ana kuzuları
  Ah Hüseynim vah Hüseynim
  Şehit düşmüş Şah-ı Merdan
  Ah Hüseynim vah Hüseynim

  Bir su verin masum cana
  Yezid içti kana kana
  Fatma ana yana yana
  Ah Hüseynim vah Hüseynim
  Şehit düşmüş Şah-ı Merdan
  Ah Hüseynim vah Hüseynim

  Boz bulanık puslu dağlar
  Virandır bahçeler bağlar
  Şah Hatayi'm durmaz ağlar
  Ah Hüseyinim vah Hüseyinim
  Şehit düşmüş Şah-ı Merdan
  Ah Hüseyinim vah Hüseyinim

  Lyrics-Söz: Şah İsmail Hatayi
  Composition-Beste: Arif SAĞ

  Original Music:
  Sources:

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Kerbel%C3%A2_Olay%C4%B1
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e9/Brooklyn_Museum_-Battle_of_Karbala-Abbas_Al-Musavi-_overall.jpg
  https://tr.pinterest.com/pin/825214331714729283/visual-search/?imageSignature=29ac8f0b03984c2979e985d617f79d9da

  Tags :

  openmic hiveopenmic threespeak ocdb appreciator music musicforlife cent tr melody bağlama soundmusic cover qinspired gems neoxian

  Woo! This creator can upvote comments using 3speak's stake today because they are a top performing creator! Leave a quality comment relating to their content and you could receive an upvote worth at least a dollar.

  Their limit for today is $0!
  Comments:
  Time until okayozdemiroglu can give away $0 to their commenters.
  0 Days 0 Hours 0 Minutes 0 Seconds
  Reply:

  To comment on this video please connect a HIVE account to your profile: Connect HIVE Account

  More Videos

  00:20
  1 views 2 months ago $
  01:04:41
  21 views 2 years ago $
  01:12
  4 views a year ago $
  03:47
  3 views 2 years ago $
  05:43
  1 views 2 years ago $
  01:15
  1 views a year ago $
  03:52
  54 views 11 months ago $
  18:58
  2 views 3 years ago $