Hive Open Mic 121th - The Dawn Song / Şafak Türküsü (by @okayozdemiroglu)

9

 • 99
 • 2
 • 7.455
 • Reply

 • Open in the desktop app ADD TO PLAYLIST

  okayozdemiroglu

  Published on Aug 06, 2022
  About :

  Greetings to the entire #hiveopenmic community. I hope you had a nice week. The theme of the group this week is “Amor de Familia”-“Family Love”. I cannot share with you a music that I think may be suitable for this theme. But I would like to talk a little bit about love.

  Tüm #hiveopenmic topluluğuna selamlar. Umarım güzel bir hafta geçirmişsinizdir. Topluluğun bu haftaki teması “Amor de Familia”-“Aile Sevgisi”. Ben bu temaya uygun olabileceğini düşündüğüm bir müziği sizlerle paylaşamıyorum. Ancak sevgiden biraz bahsetmek isterim.
  

  We learn about love with our family first. Love is what we feel towards our mothers who carry us for months in their wombs, and then towards our mothers and fathers who carry us in their arms and raise us by taking care of us and helping us overcome all difficulties. Over time, siblings, friends, lovers, spouses and, again, children make us feel this.

  Sevgiyi önce ailemizle öğreniriz. Bizi karnında aylarca taşıyan annelerimize, sonra da kucaklarında taşıyan, bizimle ilgilenerek her zorluğun üstesinden gelmemizi sağlayan bizi büyüten anne ve babalarımıza karşı hissettiğimiz şey sevgidir. Bunu zamanla kardeş, arkadaş, sevgili, eş ve yine en başa dönerek çocuklar bize hissettirir.
  

  When it comes to family, perhaps the first thing that comes to mind is the nuclear family, which consists of spouses and children. However, I think that I have gone beyond this a little more, and I think that it is not just about blood ties. I'm putting all of the people I just counted and sure I love into that cluster. In other words, I count the people I love, with whom I can be intimate while talking and spending time, as family. And I can embrace them with great “Family Love”.

  Aile denilince belki akla ilk gelen eş ve çocuklardan oluşan çekirdek ailedir. Ancak ben bunu biraz daha aştığımı düşünerek sadece kan bağıyla alakalı olmadığını düşünüyorum. Az önce saydığım ve sevdiğimden emin olduğum kişilerin hepsini o kümeye sokuyorum. Yani sevdiğim, onunla konuşurken, vakit geçirirken samimi olabildiğim, keyif aldığım kişileri aileden sayıyorum. Ve onları büyük bir “Aile Sevgisi” ile kucaklayabiliyorum.
  

  Without further ado, I would like to make you listen to a piece of music that I am sure is loved by everyone in this family, and that brings me peace of mind, and that brings together the notes I love. I hope you will like it. See you next week, have a good time…

  Sözü fazla uzatmadan bu ailede herkes tarafından sevildiğinden emin olduğum ve bana huzur veren bir varlıkla sizlere sevdiğim notaların buluştuğu bir müzik dinletmek istiyorum. Umarım beğenirsiniz. Haftaya görüşmek üzere, iyi seyirler…
  

  I would like to repeat my best wishes for our dear musician friend @jesuslnrs and his father @armandolnrs.

  Değerli müzisyen dostumuz @jesuslnrs ve babası @armandolnrs için de geçmiş olsun dileklerimi tekrarlamak istiyorum.
  

  The Dawn Song / Şafak Türküsü

  [ENG]

  Don't search for me here
  Don't search Mom
  Don't ask my name at the door
  The stars have fallen on your hair
  Don't snatch them Mom, don't cry


  ** [TR]**

  Beni burada arama
  Arama anne
  Kapıda adımı sorma
  Saçlarına yıldız düşmüş
  Koparma anne ağlama...

  Lyrics-Söz: Nevzat ÇELİK
  Composition-Beste: Ahmet KAYA

  Original Music:

  Tags :

  openmic hiveopenmic threespeak music musicforlife appreciator ocdb cent tr melody bağlama soundmusic cover gems

  Woo! This creator can upvote comments using 3speak's stake today because they are a top performing creator! Leave a quality comment relating to their content and you could receive an upvote worth at least a dollar.

  Their limit for today is $0!
  Comments:
  Time until okayozdemiroglu can give away $0 to their commenters.
  0 Days 0 Hours 0 Minutes 0 Seconds
  Reply:

  To comment on this video please connect a HIVE account to your profile: Connect HIVE Account

  More Videos

  01:33
  1 views 2 weeks ago $
  11:26
  3 views 2 years ago $
  06:12
  4 views 3 years ago $