HiveOpenMic 100th Week - Canta Conmigo - Sür Umut Tarlalarını by @okayozdemiroglu @veliozdemiroglu)

7

 • 78
 • 0
 • 12.115
 • Reply

 • Download Open in the desktop app ADD TO PLAYLIST

  okayozdemiroglu

  Published on Mar 11, 2022
  About :

  Hello everyone. I hope you had a good week. Even though everything hasn't improved completely due to the covid-19 disease that has been going on since last week and we just got out of the quarantine process, I thought it would be okay if I didn't prepare a record for the 100th week of #hiveopenmic.

  Herkese merhaba. Umarım iyi bir hafta geçirmişsinizdir. Geçtiğimiz haftadan beri süren ve karantina sürecinden yeni çıktığımız kovid-19 hastalığı yüzünden her şey tam olarak düzelmese de #hiveopenmic 100. haftası için bir kayıt hazırlamazsam olmaz diye düşündüm. 
  

  This week, it was not possible for me to prepare a video alone, as the theme was "Canta Conmigo", that is, "Sing With Me". As I mentioned before, I can't both play an instrument and sing. On top of that, I had a little more difficulty because my voice had not yet recovered after the illness. I can't say that I can use my voice well anyway. 😊 That's why we prepared this week's video with my brother @veliozdemiroglu. I can say that I made a first for you with his encouragement.

  Bu hafta tema "Canta Conmigo" yani “Benimle Söyle” olduğu için yalnız başıma bir video hazırlamam pek mümkün değildi. Daha önce bahsettiğim gibi hem enstrüman çalıp hem şarkı söyleyemiyorum. Bir de üzerine hastalık sonrası sesim henüz düzelmediği için biraz daha zorlandım. Zaten sesimi iyi kullanabildiğim de söylenemez. 😊 Bu yüzden bu haftaki videomu abim @veliozdemiroglu ile birlikte hazırladık. Biraz da onun teşvikiyle sizler için bir ilki yaptım diyebilirim. 
  

  The name of the song I prepared for the 100th week of #hiveopenmic is "Plow Hope Fields". This song was written and composed by Hasret Gültekin, an artist whom I love very much and who passed away at a very young age. With the help of my brother @veliozdemiroglu, we performed the music with our baglamas and I tried to sing it. I thank him for his help. I am sharing the link of the song that Hasret Gültekin sang below.
  I hope you like my music. See you…

  #hiveopenmic 100. haftası için hazırladığım şarkının adı “Sür Umut Tarlalarını”. Bu şarkıyı çok sevdiğim ve çok genç yaşta hayatını kaybeden bir sanatçı olan Hasret Gültekin yazmış ve bestelemiştir. Abim @veliozdemiroglu’nun yardımı ile bağlamalarımız ile müziği icra ettik ve ben de seslendirmeye çalıştım. Yardımı için ona teşekkür ediyorum. Hasret Gültekin’in söylediği şarkının linkini de sizinle aşağıda paylaşıyorum.
  Umarım müziğimi beğenirsiniz. Görüşmek üzere…
  

  Lyrics;
  Plow the Fields of Hope

  My pillow woke me up
  Today is meeting day.
  My eyes gave birth with the dawn,
  I dream of you…
  The sadness that comes with the rain,
  My inexhaustible night and day,
  Longer than this night of sorrow,
  Let my eyes see your face,
  So that love rubs salt on my wound...
  Again you drive, drive, drive,
  plowed the fields of hope
  So that the sun appears on the horizon...

  Lyrics-Music: Hasret Gültekin


  Sözler;
  Sür Umut Tarlalarını

  Yastığım uyandırdı beni,
  Bugün görüş günüymüş.
  Şafakla doğurdu gözlerim,
  Seni hayalimde…
  Yağmurlarla gelen hüzün,
  Tükenmez gece gündüzüm,
  Kederden bu gece uzun,
  Görsün gözüm yüzünü,
  Ki sevda tuz bassın yarama…
  Sen yine sür sür sür sür sür,
  Sür umut tarlalarını
  Ki ufukta belirsin güneş…

  Söz-Müzik: Hasret Gültekin

  Tags :

  openmic music musicforlive hiveopenmic ocdb cent threespeak gems baglama

  Woo! This creator can upvote comments using 3speak's stake today because they are a top performing creator! Leave a quality comment relating to their content and you could receive an upvote worth at least a dollar.

  Their limit for today is $0!
  Comments:
  Time until okayozdemiroglu can give away $0 to their commenters.
  0 Days 0 Hours 0 Minutes 0 Seconds
  Reply:

  To comment on this video please connect a HIVE account to your profile: Connect HIVE Account

  More Videos

  24:38
  1 views 8 months ago $
  04:02
  21 views 6 months ago $
  01:22
  0 views 2 months ago $