How to play Fizz League of Legends Ulti mode. (EN-TR) LoL Fizz nasıl oynanır? (Ulti modu)

3

 • 32
 • 0
 • 1.571
 • Reply

 • Download Open in the desktop app ADD TO PLAYLIST

  mehmetfix

  Published on Dec 05, 2021
  About :

  EN
  In this video of the League of Legends game, I played Fizz in the middle lane. I can say that I started playing Fizz for the first time today. Actually, I played Fizz before, but I forgot because it's been so long. Although I played Fizz for the first time today, I think I played very well. I was able to cut the assassins in the opposing team very well and I can say that I was much stronger with items than other champions.

  While playing Fizz, I usually throw the biggest shark (R) to my opponent and run towards my opponent, first I open W and then I use Q ability and I usually kill my opponent, but if my opponent does not die, I use E ability. During this time, my opponent cannot assign abilities to me thanks to his E ability, and my opponent dies when E's duration (0.75 seconds) expires. If you watch the video, you will understand how strong Fizz is.

  If you have an opponent in mid lane that can kill minons quickly, your job is to ask a bit because Fizz isn't that fast at killing minions. That's why it's very important whether the jungler in the match helps you or not. If the jungler helps you, you get stronger, but it's okay if the jungler doesn't help you. Because Fizz is so powerful that if you write what I wrote above, I can say that you have a chance to cut even tank champions.

  TR

  League of Legends oyununun bu videosunda orta koridorda Fizz oynadım. Bugün ilk defa Fizz oynamaya başladım diyebilirim. Aslında daha önce Fizz oynadım ama üstünden çok zaman geçtiği için unuttum. bugün ilk defa Fizz oynamama rağmen çok iyi oynadığımı düşünüyorum. Rakip takımdaki suikastçileri çok iyi kesebiliyordum ve itemleri diğer şampiyonlara göre çok daha güçlü olduğumu söyleyebilirm.

  Fizz oynarken genelde en büyük köpek balığını yani R yeteneğini rakibime atıp rakibimin üstüne doğru koşuyorum ve önc W açıp sonra Q yeteneğini kullanıyorum ve genelde rakibimi kesiyorum ama eğer rakibim ölmezse E yeteneğini kullanıyorum. Bu sürede E yeteneği sayesinde rakibim bana yetenek atamıyor ve ben E nin süresi (0.75 saniye) bitince rakibim ölüyor. Eğer videoyu izlerseniz Fizz' in ne kadar güçlü olduğunu anlarsınız.

  Eğer orta koridorda karşınız minonları hızlıca kesen bir rakibiniz varsa işiniz biraz sor çünkü Fizz minyon kesmekte o kadar hızlı değil. O yüzden maçtaki ormancının sana yardım edip etmemesi çok önemli. Eğer ormancı sana yardım ederse güçlenirsin ama ormancı yardım etmese de sorun değil. Çünkü Fizz o akdar güçlü ki yukarıda yazdığım şeyleri yazarsanız tank şampiyonları bile kesme ihtimaliniz var diyebilirim.

  Tags :

  leagueoflegeds tr cent hivegaming game lol proofofbrain neoxian palnet aeneas blogtoken creaivecoin

  Woo! This creator can upvote comments using 3speak's stake today because they are a top performing creator! Leave a quality comment relating to their content and you could receive an upvote worth at least a dollar.

  Their limit for today is $0!
  Comments:
  Time until mehmetfix can give away $0 to their commenters.
  0 Days 0 Hours 0 Minutes 0 Seconds
  Reply:

  To comment on this video please connect a HIVE account to your profile: Connect HIVE Account

  More Videos

  04:30
  10 views 4 months ago $
  02:00
  6 views 2 years ago $
  00:46
  5 views 2 years ago $
  03:56
  3 views 9 months ago $
  01:41
  22 views 3 months ago $
  00:34
  16 views a year ago $
  00:12
  0 views 6 months ago $