Hive Open Mic 113th Week - Nar Çocuk (Pomegranate Child) - Cover by @veliozdemiroglu

17

 • 155
 • 2
 • 8.016
 • Reply

 • Open in the desktop app ADD TO PLAYLIST

  veliozdemiroglu

  Published on Jun 08, 2022
  About :

  Hello everyone. You know, there are thousands, maybe tens of thousands of songs written for children in our world. Some of these songs are simple songs that we know as children's songs. Their lyrics and melody are easy to remember and the children love to listen to.

  On the other hand, some songs written for children are also extremely painful. In one of the past weeks, I presented a song that tells the story of a girl who died in Hiroshima in 1945 as a result of the atomic bomb.

  This week I was torn between these two concepts. Since the style of music I make generally contains emotional works, the songs I share with you here generally contain themes such as pain, separation, longing, and death. But this week, I chose a slightly more cheerful piece and prepared a cover of the song called "nar child" by Hasret Gültekin, one of Turkey's most important musicians, and prepared it as my Hive Open Mic 113th week song.

  By the way, although the song contains very cheerful and pleasant words, I still read it as if it were painful. I guess it's a habit :) Please don't be offended by that. :)

  Lyrics;

  pomegranate child
  The branch becomes a child
  teeth plum plum
  bite fly child

  baby deer gaze
  hairy boy
  the moon is born
  wake up boy

  Lyrics: Nihat Behram
  Composition: Hasret Gültekin

  Original record by Hasret Gültekin:

  Herkese merhaba. Biliyorsunuz, çocuklar için yerküremizde yazılmış binlerce, belki de onbinlerce şarkı var. Bu şarkıların bir kısmı çocuk şarkıları olarak bildiğimiz basit şarkılar. Bunların sözleri ve melodisi oldukça rahat akılda kalan şeyler ve çocukların dinlemekten de hoşlandıkları parçalar.

  Öte taraftan çocuklar için yazılmış kimi şarkılar da son derece acı dolu. Geçtiğimiz haftaların birisinde Hiroşima'da 1945'de atom bombası sonucu ölen bir kız çocuğunun hikayesini anlatan bir şarkıyı da sizlere sunmuştum.

  Bu hafta bu iki konsept arasında kaldım. Benim yaptığım müzik tarzı genelde duygusal eserler barındırdığı için burada sizlerle paylaştığım şarkıların da geneli acı, ayrılık, hasret, ölüm gibi temalar barındırıyor. Fakat bu hafta tercihimi biraz daha neşeli bir eserden yana kullandım ve Türkiye'nin en önemli müzisyenlerinden Hasret Gültekin'e ait nar çocuk isimli şarkıyı cover yaparak Hive Open Mic 113. hafta şarkım olarak hazırladım.

  Bu arada şarkı oldukça neşeli ve keyifli sözler barındırmasına rağmen ben yine de acılıymış gibi okuyorum. Alışkanlık sanırım :) Bundan ötürü kusura kalmayın lütfen. :)

  Sözler;

  Nar çocuk naçar çocuk
  Dal olur açar çocuk
  Dişleri erik erik
  Isırır uçar çocuk

  Bakışı yavru geyik
  Yüzünde saçar çocuk
  Ay doğar kumrulanır
  Uykudan açar çocuk

  Tags :

  openmic threespeak hiveopenmic music musicforlife song ocd cent appreciator cch

  Woo! This creator can upvote comments using 3speak's stake today because they are a top performing creator! Leave a quality comment relating to their content and you could receive an upvote worth at least a dollar.

  Their limit for today is $0!
  Comments:
  Time until veliozdemiroglu can give away $0 to their commenters.
  0 Days 0 Hours 0 Minutes 0 Seconds
  Reply:

  To comment on this video please connect a HIVE account to your profile: Connect HIVE Account

  More Videos

  04:16
  13 views 3 years ago $
  00:50
  30 views 3 years ago $
  05:50
  1 views 3 years ago $