Playing Ability Power Amumu (EN-TR) Büyücü Amumu oynadım.

1

 • 100
 • 0
 • 3.261
 • Reply

 • Download Open in the desktop app ADD TO PLAYLIST

  mehmetfix

  Published on Feb 23, 2022
  About :

  EN

  Hello everyone
  Today I played Amumu in RURF mode. I highly recommend playing Amumu in this mode because you can get both magic and tank items for Amumu. This time I wanted to buy magic items because the champions against me got real damage items. That's why I thought the tank Amumu items were useless. But I would like to give you some advice for such situations. If you still want to play as the tank Amumu, I recommend you buy items that will increase your health percentage, not armor or magic resistance. Because the physical damage champions on the opposing team will have their true damage amount once every 3 hits. Characters with a high health percentage like Chogath are therefore more resistant even against true damage champions.

  Even though there is a fast and strong assassin like Qiyana in front of me in this game, I was able to defeat them because I used my ult very well. I also bought items containing poison for my amumu. this way, each of my damage-dealing ability against opposing champions caused them to constantly burn based on their health percentage. When I play Amumu, I usually fill up W and Q. After that, I fill other abilities. Because I think it's much better that way.

  TR

  Herkese merhaba
  Bugün RURF modunda Amumu oynadım. Bu modda Amumu oynamanızı kesinlikle tavsiye ederim çünkü Amumu için hem büyü hem de tank itemler alabilirsiniz. Ben bu sefer büyü itemleri almak istedim çünkü karşımdaki şampiyonlar gerçek hasar itemi aldı. O yüzden ben de tank Amumu itemlerinin bir işe yaramayacağını düşündüm. Ama bu tür durumlar için size bir tavsiye vermek isterim. Eğer yine de tank Amumu olarak oynamak isterseniz zırh veya büyü direnci değil de daha çok can yüzdesini arttıracak itemler almanızı tavsiye ederim. Çünkü rakip takımdaki fiziksel hasar şampiyonlarının gerçek hasar miktarları her 3 vuruşta bir kere olur. Chogath gibi can yüzdesi yüksek karakterler o yüzden karşıdaki gerçek hasar şampiyonlarına karşı bile daha dayanıklıdır.

  Bu oyunda karşımda Qiyana gibi hızlı ve güçlü bir suikastçi bile olmasına rağmen ultimi çok iyi kullandığım için ben onları alt edebildim. Ayrıca amumu için zehir içeren itemler aldım. bu sayede karşıdaki şampiyonlara karşı her bir hasar veren yeteneğim onların sürekli can yüzdeliklerine göre yanmalarına neden oldu. Ben Amumu oynarken genelde W ve Q yeteneğini doldururum. Ondan sonra diğer yetenekleri doldururum. Çünkü böyle çok daha iyi bence.

  Tags :

  cch game cent tr neoxian proofofbrain vyb waivio

  Woo! This creator can upvote comments using 3speak's stake today because they are a top performing creator! Leave a quality comment relating to their content and you could receive an upvote worth at least a dollar.

  Their limit for today is $0!
  Comments:
  Time until mehmetfix can give away $0 to their commenters.
  0 Days 0 Hours 0 Minutes 0 Seconds
  Reply:

  To comment on this video please connect a HIVE account to your profile: Connect HIVE Account

  More Videos

  01:39
  3 views 3 months ago $
  01:03
  1 views a month ago $
  07:55
  2 views a month ago $
  00:31
  16 views 2 years ago $
  08:54
  9 views a year ago $